twitter.com/rathsachvon/status/1317433227842342913
Forførererens Dagbog kunne lægge sig ind i debatten om fravær af både etik og moral.
Psykisk terror og karrierevilkår ved berøring med en ældre mand i det socialdemokratiske politiske hieraki, efterlader andre kvinder diskvalificeret.
Kan kvinder kun komme i topkarriere ved at tillade overordnede mænds gramserier og sexuelle tilnlrmelser eller frække øjne ?
Skal vi antage at kvinder i topstillinger er gået via sengekanten, for at accelere karrieren ?
Filmbranchen, modelbranchen og det politiske karrierespring og erhvervslivet må sørge for at ansættelsesforholdene sker på vilkår som er transparente.
Ubehageligt at dygtige kvinder skal finde sig i insinuationer fra andre grundet mænds dårlige adfærd og magtmisbrug, som nedgører kvinders flid og reelle egnethed til topjob.
Latterligt at Frank Jensen nu skal berette til kredsformand Carlo Søndergaard, som gentager, at han glæder sig til at møde Frank Jensen.
Hvori ligger den glæde ? Føj for et forhør med undertoner af pamperi uden konsekvens for serie sexomaner og karaktermord på kvinder, som siger NEJ til overgreb.
Socialdemokratiet hører hjemme på historiens mødding. Jens Otto Krag bedrog skuespilleren Helle Virkner ustandselig. Svend Auken var ej heller et dydsmønster. Rækken er lang men symptomatisk vejledende for et parti, som tror de ejer Danmark og danskerne.
Søren Kierkegaard ville have taget Mette Frederiksen i skole med en lærebog med karakterer og prøvelser udi disciplin.